Liczne zmiany w przepisach budowlanych, które regularnie wdrażane są w Polsce od kilku lat, wynikają z Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE i mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu budownictwa mieszkalnego, użytkowego czy też komercyjnego na środowisko naturalne. Nowe przepisy sprawiają jednak, że obecnie musimy rozważniej dobierać materiały i komponenty niezbędne do realizacji każdej inwestycji – tak, aby charakteryzowały się odpowiednimi parametrami technicznymi. Jednym z kluczowych jest zaś współczynnik przenikania ciepła U przez przegrody termiczne nieprzekraczający określonych wartości.

Współczynnik przenikania ciepła U przez przegrody termiczne – parametr fundamentalny dla współczesnego budownictwa

Współczynnik U to parametr określający przepływ ciepła przez przegrody budowlane (m.in. dachy, ściany, okna pionowe oraz dachowe, drzwi balkonowe i zewnętrzne) i determinujący między innymi to, czy dany budynek może zostać uznany za energooszczędny. Uzyskanie wysokiego standardu energetycznego nowych budynków oraz ograniczenie ich zapotrzebowania na ogrzewanie do minimum, to obecnie priorytet, którym zgodnie z obowiązującymi w Polsce od stycznia 2021 przepisami powinni kierować się Inwestorzy. Dlaczego? Ponieważ obiekty energooszczędne pozostawiają znacznie mniejszy ślad węglowy ze względu na niską emisyjność, a dzięki zastosowaniu odpowiednich termoizolacji przegród, a także wysokiej jakości drzwi zewnętrznych oraz okien są po prostu tańsze w utrzymaniu. I choć zakup drzwi zewnętrznych oraz okien WT 2021 wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów, jest to jednak bardzo dobra inwestycja, która z czasem się zwraca. Zastosowane bowiem przez producentów rozwiązania konstrukcyjne oraz termoizolacje sprawiają, że straty ciepła zdecydowanie się zmniejszają, a co za tym idzie – wydajemy mniej pieniędzy na energię potrzebną do ogrzania wnętrza obiektu. Tym samym możemy też z powodzeniem zastosować w budynku instalacje pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych (fotowoltaika, pompy ciepła), które w przypadku obiektów o niskim współczynniku przenikania ciepła będą w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie użytkowników na ogrzewanie lub klimatyzację.

Współczynnik U – okna pionowe i dachowe oraz drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne oraz okna to przegrody termiczne, które Inwestor powinien dobrać ze szczególną starannością. Chęć zaoszczędzenia i zastosowanie stolarki otworowej o parametrach niespełniających wymogów nowych przepisów budowlanych to ryzyko, że gotowy budynek po prostu nie spełni określonych warunków technicznych. Zgodnie z nowymi przepisami budowlanymi, które weszły w życie w styczniu 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosi obecnie maksymalnie 1,3 W/(m2*K). W przypadku okien pionowych wartość ta nie może przekroczyć 0,9 W/(m2·K), a w przypadku dachowych – 1,1 W/(m2·K). Są to parametry bardzo restrykcyjne, które w wielu przypadkach wymogły na producentach przeprojektowanie stosowanych dotychczas rozwiązań, w tym sięgnięcie po lepszej jakości materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne czy też bardzo często zmianę technologii produkcji okien oraz drzwi zewnętrznych. Jednak wiele wymiernych korzyści płynących z zastosowania stolarki otworowej spełniającej wymienione warunki, to niższa emisyjność budynku i efektywniejsze wykorzystanie energii, co w ogólnym rozliczeniu stanowi ogromny profit.

Jakie okna i drzwi zewnętrzne spełniają założenia WT 2021?

Producenci stolarki otworowej już od jakiegoś czasu przygotowywali się do nadchodzących zmian w przepisach, stąd wielu z nich od dawna ma w swoich ofertach okna oraz drzwi zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jakie najważniejsze cechy charakteryzują współczesną stolarkę otworową?

Drzwi zewnętrzne

Najważniejsze w ich przypadku są dobrze dobrane materiały termoizolacyjne (pianka poliuretanowa, styropian, wełna) oraz wielowarstwowa konstrukcja, która sprawia, że drzwi z niskim U są po prostu grubsze. Wbrew pozorom w zakresie surowca użytego do wykonania zewnętrznej warstwy i wzornictwa nie trzeba ograniczać się do konkretnego materiału. Niski współczynnik przenikania ciepła będą miały zarówno modele z drewna, PVC, jak i aluminium. Dotyczy to też tych z przeszkleniami – wtedy stosowane są potrójne szyby. Ważne, aby wnętrze drzwi wypełniała odpowiednia izolacja, a każde skrzydło opuszczające linię produkcyjną wyposażone było w wysokiej jakości uszczelki. Kluczowy w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów jest prawidłowy montaż, bez którego nawet najlepszy model o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła nie spełni swojego zadania.

Okna pionowe oraz dachowe

W tym przypadku decydującą rolę w uzyskaniu niskiego współczynnika przenikania ciepła U pełni oczywiście liczba szyb – obecnie standardowo są stosowane trzy, choć na rynku spotykane są również modele czteroszybowe. Współcześnie stosowana izolacja okien to również gaz szlachetny (argon lub krypton) wtłaczany do komór pomiędzy szybami. Nie bez znaczenia są również zastosowane powłoki niskoemisyjne, uszczelnienia, absorbenty wilgoci czy też materiał użyty do wykonania ramy. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że w tego typu oknach im większą powierzchnię ma szyba, tym więcej światła oraz energii możemy czerpać ze słońca, co jest ogromną zaletą. Podobnie jak w przypadku drzwi, uzyskanie bardzo dobrej izolacyjności okien pionowych oraz balkonowych zależy też od sposobu ich zamontowania oraz właściwej eksploatacji.

Współczynniku przenikania ciepła U stolarki otworowej – czy da się spełnić wymagania WT 2021?

Choć najnowsze przepisy w zakresie warunków technicznych, jakie muszą zostać spełnione przez Inwestora realizującego budowę obiektu mieszkalnego, użytkowego czy też komercyjnego w Polsce są bardzo wymagające, spełnienie określonych warunków wcale nie musi być trudne. Wybierając odpowiednie okna oraz drzwi zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła, jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć straty energetyczne. Tym samym zmniejszamy emisyjność powstającego obiektu do pożądanych wartości, a to już prosta droga do spełnienia warunków technicznych.